Květy slunce

Od Rupi Kaur snad každý zaznamenal její první sbírku mléko a med, kterou se to na sociálních sítích jen hemžilo :) Ta se mi do rukou nedostala, tudíž nemohu srovnávat, ovšem zaznamenala jsem pár názorů, že texty v autorčině nejnovější sbírce květy slunce jsou o dost vyzrálejší a opravdovější. Rozhodla jsem se tedy, že se s autorčiným stylem psaní seznámím až v rámci její druhé sbírky. 

O čem kniha je?

Sbírka květy slunce spadá do žánru moderní poezie, kterému se v poslední době dostává čím dál více pozornosti. Květy slunce se zaměřují na témata jako je úcta k vlastním kořenům, vyhoštění, nalézání domova a různá podobenství lásky.

Jak se mi líbila?

Téměř každou svou myšlenku autorka doplnila o vlastní kresby, které byly zajímavé, minimalistické a všeříkající - ovšem musím podotknout, že u některých básniček mi proběhlo hlavou, že autorka umí lépe kreslit nežli psát. Navíc se některá témata ke konci docela opakovala.. Abych ale byla fér, tak pár myšlenek na mě zapůsobilo, až jsem si říkala, že tu sbírku má snad na svědomí vícero autorů.

Nejsem si ale zcela jistá, zda se autorce podařilo veškeré své pocity a emoce přenést na papír tak, aby se ve stejné míře přenesly i na mě jako na čtenáře. Možná mi nesedl překlad (docela mě zarazilo, že tak intimní zpověď mladé ženy překládal muž) a celkově myšlenka celé sbírky, protože co jsem tak vypozorovala, většině čtenářům se květy slunce líbily :) 

Moc nevím, jak celou sbírku hodnotit, jsem plná rozporuplných pocitů a momentálně si nedokážu představit, že bych se k myšlenkám Rupi Kaur ještě někdy v budoucnosti vrátila..

Btw. poslední dobou jsem čím dál víc alergická na jakékoli projevy feminismu - už je toho prostě nějak moc a ten tlak ve společnosti se mi nelíbí.. A i v této sbírce se toto téma vyskytlo, což jí body navíc rovněž nepřidalo - chudák Rupi Kaur ke mně přišla zřejmě ve špatnou dobu - číst ji o pár měsíců dříve, tolik by mi to neiritovalo :) 

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 50 %


Autor: Rupi Kaur
Počet stran: 256 s.
Nakladatelství: Omega
Datum vydání: 2019
Anotace:
Rupi Kaur, autorka bestselleru #1 podle New York Times milk and honey, přichází se svou dlouho očekávanou druhou sbírkou poezie.
Živá a transcendentní cesta růstu a zahojení. Původ a vyjádření úcty ke svým kořenům. Vyhoštění a následné nalezení domova v sobě samém. Rozdělené do pěti kapitol a ilustrováno samotnou Kaur, the sun and her flowers je cestou chřadnutí, pádu, zakořenění, růstu a rozkvětu. Oslava lásky a ve všech jejích podobách.
Toto je recept na život, řekla mi matka, když mě držela v náručí a já plakala, mysli na ty květiny, které můžeš zasadit na zahradě každý rok a ony tě naučí, že lidé musí také zvadnout, upadnout, vypustit kořeny a povstat, aby mohli vykvést.

Publikováno: 08. 05. 2019