Bowie: Ilustrovaný životopis

Kdybych mohla některému z umělců, kteří nás už opustili, vdechnout život, rozhodovala bych se mezi Milošem Kopeckým, Ladislavem Smoljakem a Davidem Bowie. To jsou prostě moje srdcovky. A proto, když mé oko zahlédlo, že má vyjít kniha o Bowiem a ještě k tomu ilustrovaná, má slova zněla asi nějak takto:

"AAAAA PANE BOŽE, PANE BOŽE, TO MUSÍM MÍT!"

Takže tak na úvod, pro představu :D Pro mě je David Bowie nenahraditelný umělec, který snad ani nebyl z této planety..

Ale teď už k samotné knize:

Tato kniha je za mě rozhodně literární událostí letošního roku! Na první pohled každého zaujme velice zdařilou obálkou, která je tak trochu předzvěstí toho, že grafické zpracování bude velkolepé. A ano, bylo. Kniha naprosto dokonale vystihuje Bowieho styl a mystično, kterým oplýval. Velká poklona patří autorům a jejich textu, protože jsem měla pocit, jako by ho napsal sám Bowie.

Autoři už v úvodu knihy sdělují, že Bowieho život popsali ze svého vlastního pohledu. Odkazovali na to, že sám David Bowie si nenechal jen tak někoho pustit k tělu a rád kolem sebe vytvářel tajemnou atmosféru a scénáře, které byly až neuvěřitelné - jeho posluchači často ani nevěděli, zda to, co Bowie vypráví je pravda či nikoli. A to, že se této skutečnosti tvůrci drželi, je na knize velmi znát :) 

K těm ilustracím se snad nemusím ani vyjadřovat – božská nádhera! I Díky nim je celý text protknut oním mystičnem a příběh působil až kouzelně. Jako byste četli nějakou pohádku. Ale ten překlad! :( Pár chyb mě přímo bilo do očí.. Škoda, velká škoda, jinak by byla dokonalá! 

Pokud znáte někoho, kdo je fanoušek D. Bowieho, tak tahle kniha mu jednoznačně udělá radost :) 

Mé hodnocení: 95 %

Foto ukázka:Autor: Fran Ruiz, María Hesse
Počet stran: 168 s.
Nakladatelství: Computer Press
Datum vydání: 2018
Anotace:
"Ilustrovaný životopis muže mnoha umění i tváří"
David Bowie byl více než zpěvák, více než umělec. Jeho vliv na moderní popkulturu je nesmazatelný. Poznejte muže mnoha tváří, kontroverzní ikonu hudebního světa i jeho alter ego Ziggyho Stardusta. Beletrizovaná biografie s fantaskními ilustracemi a surrealistickými motivy odráží to, co Bowie celý svůj život představoval – směsici obrovského talentu, nápaditého stylu i křehké duše. Budete mít pocit, že životní dráhu Bowieho posloucháte přímo z jeho úst.

Publikováno: 22. 12. 2018