Ještě je co ztratit

Jan Těsnohlídek ml. je mladý talentovaný básník, jehož tvorbu si nejde nezamilovat.

Ještě je co ztratit - básnická sbírka, která je jiná než ostatní.

Obsahuje 38 básní a všechny jsou dost melancholické. V knize naleznete například téma smrti, alkoholu, ztracené či nikdy nenalezené lásky.. Některé básně jsou krátké, některé delší, ale všechny jsou dokonalé. Obdivuji, jak jednoduše Jan Těsnohlídek umí navodit atmosféru - po přečtení pár slov ve vás dokáže probudit neuvěřitelné emoce, či vás dokonce rozplakat. V jeho básních každý z nás objeví kus sebe, kus svých myšlenek, své minulosti či přítomnosti.

Pro ty, kteří milují minimalismus, hru se slovy a originalitu je nutností mít tento skvost ve své knihovničce. Jan Těsnohlídek má zvláštní styl psaní, na který když si zvyknete, tak už nebudete chtít číst nic jiného :).


Mou oblíbenou básní z této sbírky je "Až umřu":


až umřu

budu možná někomu chybět ale

už nikdo

o mně nebude

mít strach - -

přál bych si abych

až umřu

neměl o nikoho strach a

nikdo

mi už nechyběl


Mé hodnocení: 100 %

Autor: Jan Těsnohlídek ml.
Počet stran: 44 s.
Nakladatelství: JT´s nakladatelství
Datum vydání: 2013

Anotace:

Ve své třetí básnické sbírce se objevuje Jan Těsnohlídek ml. v poněkud obnošeném obleku člověka, který všechno už tak trochu prožil, který už všude tak trochu byl – a který právě proto ví, kolik možností promarnil, kolik vlaků si nechal zbytečně ujet a na kolika místech okouněl jen proto, že zrovna nebylo nic lepšího na práci.

V důsledku takového zjištění se proto ještě pozorněji obrací k sobě, ke svým nejbližším, k místům, které ho poznamenaly, byť jen nakrátko a možná taky docela zbytečně. Ve snaze zachytit drobnost, detail, vypsat krátkodechý cit, a zároveň odhalit paradox situace, balancuje na hranici kýče – jen proto ale jeho třetí sbírka mluví jiným jazykem. Jak k obnošeným šatům, tak i ke kýči je třeba mít odvahu. 

Publikováno: 24. 11. 2016