12.12.

„Tohle přece není vražda ze žárlivosti. Někdo, kdo dokáže zachovat chladnou hlavu. To není jen tak, přijít a postupně je takhle vystřílet.“ 

„Nebo naprostý cvok. Chladnej, bezcitnej.“

„Taky může bejt. Jsem zvědavej na psychologický profil. Z toho musí vyjít, že to je totální kretén.“

„Možná.“

… „Ten, kdo to udělal… dá nám zabrat, hajzl.“


Na počátku knihy je popsána událost z roku 1976, kdy se česká rodina snaží utéci z komunistického Československa. Jak souvisí tato stará událost s hromadnou vraždou malířek v roce 2016? 

Vyšetřování masakru má na starosti kapitán Krol z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Karel Krol – velmi schopný vyšetřovatel, který když dostane případ, dělá vše proto, aby na spis dopadlo razítko s nápisem vyřešeno.  Je nekompromisní a od života nečeká nic zadarmo. 

Ukazuje se, že objasnit celou záležitost nebude jednoduchý úkol – mrtvé malířky totiž svou tvorbou společnost dost provokovaly a lidé, kterým jejich tvorba nebyla po chuti, bylo víc než dost. Navíc byly zavražděny brutálním způsobem a pachatel naaranžoval mrtvá těla do poněkud bizarních pozic. Všichni se obávají, že pachatel nezůstane pouze u jedné vraždy. Obavy se potvrdí a zanedlouho kapitán Krol bude nucen dorazit na další místo činu obdobně brutální vraždy. Celý tým pomalu přichází na to, že další oběti jsou lidé z obrazů právě zavražděných malířek. Pachatel evidentně chce, aby jeho „práce“ neunikla téměř žádnému oku a tak své činy natáčí a následně publikuje na internet. 

Co mají oběti šíleného vraha společného? A kdo je kulhavý mnich v kápi z videí? 

Kniha obsahuje krátké kapitoly a jsou v ní skvěle popsány osobní životy hlavních hrdinů. Líbila se mi podrobnější charakteristika postav – čtenář se do nich dokáže vžít a také na základě zmíněné minulosti, chápe jejich současné chování. Kapitána Krola si navzdory jeho jednání, které se řídí heslem „postarat se o sebe každý musí sám“, zamilujete. Ačkoliv jeho osobní život na tom není zrovna nejlíp, tak co se týče práce – je velmi dobrým policistou, který se může pyšnit vynikajícími výsledky objasněnosti jeho případů. 

Příběh je dokonale propracovaný, nenaleznete v něm žádné nudné pasáže a všechno do sebe krásně zapadá. V příběhu nic nechybí, a také nic nepřebývá. Kniha je čtivá od začátku až do samého konce. A co se konce týče – z toho vás bude mrazit! Autora jsem doposud neznala, o to víc pro mě bylo překvapením, jak skvělý spisovatel je! Za zmínku stojí uvést, že autor se podílel na scénáři k seriálu Kriminálka Anděl.

Mé hodnocení: 90 %

Autor: Vítězslav Jareš
Počet stran: 381 s.
Nakladatelství: Moba
Datum vydání: 2016

Anotace: 

Kapitán Karel Krol vyšetřuje hromadnou vraždu skupiny mladých rebelantských malířek, které si říkají Wild graffiti. Jak tento masakr souvisí s incidentem, jenž se odehrál na česko-rakouských hranicích před skoro čtyřiceti lety? Následují další vraždy spojené s namalovanými extravagantními obrazy…

Publikováno: 03. 01. 2017